sindikalnim zaupnicam in zaupnikom


Ljubljana, 26. maja 2020

 

POSEBNA OBVESTILA GO SVIZ

 

Najnižja višina nadomestila plače v primeru odrejenega čakanja na delo

 

Z Zakonom o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije covid-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo (ZIUZEOP) je bilo – kot smo vas že obvestili – v primeru višine nadomestila, ko je delavec napoten na začasno čakanje na delo doma, vzpostavljeno nesprejemljivo in nezakonito razlikovanje med zaposlenimi v zasebnem in javnem sektorju. Varovalka, ki jo uvaja ZIUZEOP za zaposlene v zasebnem sektorju, tj. da nadomestilo plače v času čakanja na delo ne sme biti nižje od minimalne plače v Republiki Sloveniji, namreč žal ni veljala tudi za zaposlene v javnem sektorju.

 

Da je takšna ureditev neustavna, smo v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (SVIZ) opozarjali že v času sprejemanja ZIUZEOP in se ves čas postopka borili, da bi bila ta neustrezna ureditev odpravljena. V postopku sprejemanja novega Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije covid-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo (ZIUZEOP-A) smo v SVIZ skupaj s preostalimi sindikati, vključenimi v Konfederacijo sindikatov javnega sektorja (KSJS), ob vztrajnem prizadevanju dosegli, da je bilo omenjeno razlikovanje odpravljeno. Na našo zahtevo tako ZIUZEOP-A v 23. členu po novem določa, da ima tudi javni uslužbenec, ki je pisno napoten na čakanje na delo doma, pravico do nadomestila plače v višini, ki ne sme biti nižja od minimalne plače. Težava pa se je pojavila v prehodnih določbah, saj ZIUZEOP-A ni izrecno določil, da ta sprememba, torej popravljena višina nadomestila za čas čakanja na delo doma, velja tudi za nazaj, torej od 13. 3. 2020.

 

V zvezi s tem vas opozarjamo na pisna pojasnila Ministrstva za javno upravo, ki jih najdete tukaj https://www.gov.si/assets/ministrstva/MJU/Placni-sistem/Aktualno/Pojasnila-ZIUZEOP-22052020.pdf  (glejte 7. odstavek 4. točke) in ki določajo:

 

»V zvezi z začetkom uporabe določb ZIUZEOP-A tudi pojasnjujemo, da je treba upoštevati, da je ZIUZEOP-A sicer stopil v veljavo z dnem 1. 5. 2020, vendar se spremembe členov ZIUZEOP skladno z 20. členom ZIUZEOP uporabljajo od 13. marca 2020. Že izplačana nadomestila plače v skladu s prvim, drugim in tretjim odstavkom 70. člena ZIUZEOP, ki so bila nižja od minimalne plače, je glede na navedeno treba od 13. 3. 2020 dalje ustrezno poračunati

 

Javni uslužbenci, ki so bili zaradi epidemije pisno napoteni na čakanje na delo, a so prejeli nadomestilo plače v višini, ki je bila nižja od minimalne plače, lahko pričakujejo ustrezen poračun nadomestila plače za meseca marec in april pri plači za mesec maj 2020.
 

Odreditev dela pred odprtjem in ob odprtju vzgojno-izobraževalnih zavodov ter plačilo

 

Številnim zaposlenim je bilo v času zaprtja vzgojno-izobraževalnih in drugih zavodov odrejeno začasno čakanje na delo doma zaradi posledic epidemije koronavirusa covid-19. Delodajalec je moral to odrediti pisno na obrazložen način, delavci pa so se bili v skladu z 138. členom Zakona o delovnih razmerjih-1 v času čakanja dolžni tudi odzivati na poziv delodajalca na način in pod pogoji iz pisne napotitve ter se vrniti nazaj na delo.

 

Omenjenim zaposlenim so delodajalci praviloma že v tednu pred ponovnim odprtjem vzgojno-izobraževalnih zavodov odredili opravljanje dela iz zaposlitve (priprava prostorov v zavodih, zbori strokovnih organov ipd.). V tem primeru je treba šteti, da so delavci začeli opravljati delo na podlagi poziva delodajalca, odreditev čakanja na delo pa je prenehala. Delavcem zato za ure opravljanja dela pripada plačilo za delo, torej obračun in izplačilo plače in ne nadomestilo za čas začasne odsotnosti z dela.    

 

Podobno velja za ure dela, ki je bilo delavcem odrejeno s strani delodajalca oziroma je bilo z njimi dogovorjeno  v času siceršnjega čakanja na delo doma v minulih tednih – bodisi je šlo za nujno ali neizogibno delo v prostorih zavoda (npr. administrativno ali tehnično delo) bodisi za delo od doma.

 

Z lepimi pozdravi,


Branimir Štrukelj,
                                                                                                 glavni tajnik SVIZ
 

 
GO SVIZ Slovenije: Oražnova 3, p. p. 196, Slovenia, 1000 Ljubljana, telefon: +386 1 24 40 900, faks: +386 1 24 40 920

Sporočilo je bilo poslano na [EMAIL].

Če v prihodnje ne želite prejemati sporočil Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije,
se lahko odjavite s seznama.